Popularyzacja tenisa stołowego jest ważna

Do tej pory podnoszone były głosy, że wejście na mecz LOTTO Superligi powinien być darmowy. Takie darmowe wejście powinno przyciągnąć więcej osób na spotkania. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Niestety na wielu meczach frekwencja kibiców jest bardzo niska. Zdarzają się wyjątki i daleko Nam jeszcze do meczów Bundesligi na które potrafi przyjść nawet tysiąc fanów tenisa stołowego.

Przeprowadziłem ankietę na grupie tenisistów stołowych z Polski. Statystyki pokazują, że większość osób grających uważa, iż byłaby w stanie zapłacić za bilet. Prawie połowa ankietowanych opowiedziała się, że 10 zł za mecz to nie problem.

Kilka osób opowiedziało się negatywnie za wprowadzeniem opłat za oglądanie tenisa stołowego na najwyższym światowym poziomie. Zdecydowanie osoby te znajdują się w mniejszości.

Czy takie drobne finanse poprawiły by sytuację?

Jeżeli za coś nie płacimy to tego nie szanujemy. Dużo większą motywację ma osoba która wykupi bilet prędzej i nastawia się mentalnie, że idzie obejrzeć widowisko. Widowisko do tej pory zarezerwowane było dla nielicznych którzy są świadomi, że jest dostępne.

Wśród ankietowanych jest spore grono osób które ani razu nie zobaczyło meczu na najwyższym poziomie w Polsce (może nawet i w Europie). Pokazuje to, że jest grono odbiorców które można byłoby nakłonić na obejrzenie meczu tenisa stołowego. Aktualnie środki finansowe jakie są przekierowywane na marketing przez kluby nie są zbyt wysokie lub nie ma ich wcale.

Dobrym rozwiązaniem byłoby delegowanie pozyskiwania kibiców i wykorzystywanie w tym celu środków zebranych z biletów. Koło by się napędziło jeżeli rzeczywisty zysk otrzymała by firma/osoba która miała by poinformować i nakłonić potencjalnych odbiorców. Na wykresie przedstawieni są tylko zawodnicy grający w tenisa stołowego i dobrowolnie poddający się ankiecie. Czyli oprócz tenisistów stołowych można byłoby reklamę kierować do innych grup np. mieszkańców danej miejscowości.

Co zyskają kibice?

Jeżeli klub pozyska środki na sam marketing i grono kibiców się zwiększy można wprowadzić dodatkowe atrakcje podczas meczu. Podstawowym aspektem powinien być poczęstunek. Stół szwedzki z przekąskami, napoje ciepłe i zimne powinny przyczynić się do podniesienia ekskluzywności wydarzenia. Oprócz przekąsek można wprowadzić nagrody. Kto by nie chciał dostać koszulki klubu któremu przyszło się kibicować? Ilość kibiców ma realny wpływ na zainteresowanie potencjalnych sponsorów. Sponsorzy wspomagający kluby przełożyli by się na jakość szkolenia zawodników nie tylko Superligi. Kluby dostały by zastrzyk finansowy na zajęcia także dla niższych lig. Granie w tenisa stołowego stało by się bardziej opłacalne jeżeli zawodnicy reprezentujący wysoki poziom sportowy dostawali by za to godne wynagrodzenie. Trzeba jednak zrobić krok do przodu…

Opracował
Dariusz Wycichowski

Darek Wycichowski

Pasjonat tenisa stołowego z kursami:
- instruktor tenisa stołowego
- manager imprez sportowych
Prezes, trener, zawodnik czwartoligowego zespołu TTS Skarszewy.
Youtuber: scenarzysta, montażysta filmowy, operator kamery i grafik.
Popularyzator tenisa stołowego w Polsce.

View all posts

2 komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Wszystko ładnie pięknie,nie jedna osoba interesująca się tenisem stołowym chętnie by kupiła taki bilet ale jesli większość pasjonatów ma po kilkaset km do najblizszego osrodka superligi .
    Może takie widowiska byłyby organizowane w jednym max dwóch docelowych miejscach Poznań lub Wrocław gdzie może wiekszosci kibiców mieli by dużo bliżej i tym samym kibiców by przybyło z pewnośćią 🙂
    Pozdrawiam

    • Trochę okrężna logika. W większych miejscowościach gdzie są organizowane mecze LOTTO Superligi jest więcej zawodników niż na pobliskich wioskach. Odniesie tylko do Twojej osoby jest trochę zgubne. W tych czasach 100 km dla wielu osób to nie jest dużo. Taka wycieczka raz w miesiącu jest całkiem przyjemna. Jeżeli ktoś narzeka, że to drogie to można zawsze siedzieć w swoim kurniku i nie wychodzić do świata. Argumenty przeciw zawsze się znajdą. Tym bardziej Polacy lubią narzekać. Jak pokazuje ankieta jesteś na szczęście wyjątkiem od reguły 😉