Test:

Przygotowaliśmy dwie te same okładki na podkładzie MAX. Jedna została stuningowana mocnym tuningiem chińskim. Druga została przyklejona na klej wodny bez dodatkowego przygotowania. Obydwie okładziny zostały przyklejone na szybką deskę carbonową.

Jakość wykonania

Jakość wykonania jak na okładzinę w bardzo niskiej cenie jest zadowalająca. Friendship to jedna z najtańszych firm na rynku tenisa stołowego. Okładziny tego producenta charakteryzuje często klejący wierzch. Producent ten posiada wiele modeli okładzin o różnych parametrach. Do tej pory testowaliśmy kilka okładek i można powiedzieć, że odkryliśmy kilka ciekawych pozycji np. Battle 2, Origin, Bloom Power. Wymienione okładziny są droższe od testowanej dzisiaj okładki. Jakość wykonania mimo różnicy cenowej jest podobna.

Jakość gry

Jakość zagrania ta okładziną generuje liniowy prosty tor piłki. Okładzina ta nie posiada mocnego katapultu, nie posiada twardego elastycznego podkładu czy tez bardzo klejącej warstwy wierzchniej. Osobiście uważam, że jest to dobra okładzina do gry treningowej aby poprawić technikę i moc uderzenia. Trzeba mocno i szybko uderzać topspin, aby wygenerować zagranie kończące. Do tego trzeba grać sprytnie i zmieniać rotację bo nie zaskoczymy przeciwnika robią ten sam ruch.

Topspin

Topspin zagrywamy płaski i niezbyt szybki. Przeciwnik nie ma problemu z blokiem. Testowaliśmy okładki na szybkiej desce OFF. Nie daje to szybkiego zagrania z dużą mocą. Jest to dobre do gry allround opartej na przebiciu, bloku i od czasu do czasu zaatakowaniu topspinem. Zdecydowanie zawodnicy nastawieni na mocny atak nie powinni sięgać po tą okładzinę. Nagranie tej recenzji to był niezły trening fizyczny.

Serwis/odbiór

Klejące okładziny pozwalają na bardzo dobry serwis i dobry jakościowo odbiór. Ze względu ze ta okładzina nie ma bardzo klejącego wierzchu i elastycznego podkładu to jakość serwisu i odbioru nie jest na bardzo wysokim poziomie. Na pewno te okładziny wybaczają dużo błędów technicznych przy odbiorze. Jednak z nastawieniem tylko na krótki odbiór nasz przeciwnik szybko Nas wyczuje i nie będzie mu to sprawiało problemów. Znam zdecydowanie lepsze okładziny do serwisu. Jednak są one droższe.

Forehand/backhand

Aktualnie panuje trend, aby grać klejącymi twardymi okładzinami na backhand. Okładziny takie muszą przy tym posiadać sporo rotacji i dynamiki. Ze względu na to że ta okładzina nie posiada zbyt dużej dynami to bardziej nadaje się na forehand. Na backhand można z niej wykonać tylko przebicie i blok. Jest dużo okładzin z których te elementy można wykonać z większa jakością i trudniej dla przeciwnika. Jedynie cena jest na plus bo z lepsza jakością okładziny będą trochę droższe.

Tuning czy bez?

Po jakości zagrania widać ze okładzina tuningowana daje lepsze efekty. Nie jest to okładzina bardzo podatna na tuning. Są okładziny chińskie które po tuningu zachowują się zupełnie inaczej. W tym wypadku czujemy delikatny wzrost parametrów. Niemniej jest to taki wzrost, że gra się przyjemniej. W tej cenie jednak znajdziemy kilka modeli okładzin chińskich które po tuningu będą jak rakieta.

Podsumowanie

Nowa odsłona Friendship GeoSpin Tacky niczym specjalnym Nas nie zachwyciła. Jest to budżetowa okładzina do nauki gry z średnimi parametrami. W tej cenie znajdziemy kilka modeli lepszych. Można zauważyć, że będzie to bardzo dobra okładzina treningowa jeżeli chcemy poprawić moc Naszego Topspina. Dla zaawansowanych zawodników wyczynowych nie będzie to dobra alternatywa.

Darek Wycichowski

Pasjonat tenisa stołowego z kursami:
- instruktor tenisa stołowego
- manager imprez sportowych
Prezes, trener, zawodnik czwartoligowego zespołu TTS Skarszewy.
Youtuber: scenarzysta, montażysta filmowy, operator kamery i grafik.
Popularyzator tenisa stołowego w Polsce.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *