Najbardziej kontrowersyjna okładzina na rynku!

Dawei 388D-1 LARGE co to właściwie jest?

Oryginalna okładzina Dawei 388D-1 jest dopuszczona do gry. Large to modyfikowana wersja okładki która ma dużo wiesze czopiki. Produkcja tego sprzętu jest wykonywana w Chinach. Manufaktur które produkują ten sprzęt jest kilka i z różnych dostaniemy różne okładziny. Nawet z tej samej manufaktury dostaniemy sprzęt który może się różnić od siebie w zależności od czasu produkcji.

Są różne rodzaje LARGE: 1,8 mm, 2,0mm, 2,2 mm, 2,5 mm

Im większy Large tym będzie się szybciej zużywał. Sprzedawcy wiedząc to zazwyczaj wpisują że czopiki są niższe oraz jest to argument dla niektórych kupujących że czop jest w granicach ITTF. Nikt tych czopów nie mierzy bo tak szybko trzeba je wymieniać, zawodnicy nie maja na treningach suwmiarek z resztą sędziowie także szczególnie na mniejszych turniejach.

Jakość okładziny

Jest to okładzina w wielkości 30×30 cm nierówno wykonana. Na przestrzeni jednego czopa mogą się znajdować czopiki o różnej długości. Jest bardzo elastyczna i krucha. Taka budowa pozwala wygenerować większe zakłócenia niż w przypadku konwencjonalnych okładzin. Jej żywotność w grze przeciwko mocnym atakującym zawodnikom może wynosić jeden, dwa treningi. Czasami taka okładzina może nie przetrwać jednego turnieju.

Blok po topspinie

W zależności jak ustawimy rękę i w jaki momencie dodamy ruch w dół lub pchniemy do przodu jesteśmy w stanie wykonać różne rotacje. Przeciwnikowi może się wydawać że robimy cały czas to samo ale są przy tym różnice i można bardzo mocno oszukiwać rotacją. Kiedyś dr Neubauer pokazywał jak się gra takimi czopami na swoich filmach instruktażowych. Stare doktorki miały bardzo dużo wspólnego z tym rodzajem okładziny ale zostały wycofane przez ITTF. Osoby które szukają rozwiązania jak ogrywać zawodników z tymi czopami mogą się wspomóc materiałami dr Neubauera. Pokazane są tam niuanse jak wykonywać różne rotacje i jak na nie odpowiadać.

Obrona z drugiej strefy

Jest to czop który nadaje się tylko do pierwszej strefy. W drugiej strefie trudno złapać odpowiedni kąt i wystawiamy bardzo wysoka piłkę. Nasz przeciwnik nie będzie miał problemu aby taką piłkę skończyć.

Odbiór serwisu

Odpowiednio rotowany serwis w środek na ciało powinien przynieść najlepsze skutki na grę przeciwko tej okładzinie. Dostajemy w takim wypadku najwyższą piłkę stosunkowo prostą i możemy wykonać egzekucje na przeciwniku. Potrzeba silnej ręki i mocnej psychiki. Każda następna piłka na stole będzie przybliżać czopiarza do zwycięstwa.

Dozwolony do użytku

Jest dużo przeciwników Dawei Large mówiąc że to oszustwo. Problemem jednak jest to że wielu zawodników także używa tuningu który jest dużo mniej wykrywalny niż czopy. Tylko mały odsetek grających zawodników ma sprzęt w 100% legalny. Mało sędziów w Polsce jest w stanie weryfikować sprzęt na takim poziomie. Koszt sprawdzenia sprzętu mógłby być podwojoną wartością wszystkich wpisowych do turnieju. Dlatego tylko od zawodnika zależy czym gra i jakie ma poglądy. Jako, że o gustach się nie dyskutuje to też nie zamierzam tego robić tylko będziecie dostawać materiały filmowe w najlepszej możliwej jakości ze świata tenisa stołowego.

Darek Wycichowski

Pasjonat tenisa stołowego z kursami:
- instruktor tenisa stołowego
- manager imprez sportowych
Prezes, trener, zawodnik czwartoligowego zespołu TTS Skarszewy.
Youtuber: scenarzysta, montażysta filmowy, operator kamery i grafik.
Popularyzator tenisa stołowego w Polsce.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *