Lion Trident

Trójząb jest to rodzaj broni białej, używanej niegdyś przez rybaków do polowania na większe ryby i ośmiornice. Trójząb jest atrybutem greckiego Posejdona, rzymskiego Neptuna – patrona Gdańska. W Gdańsku nagrywana jest ta recenzja. Trójząb był używany także w walkach gladiatorów – dobijano nim spętanego siecią wroga.

Nazwa okładziny wskazuje na jej nietypowe zastosowanie i tak w rzeczywistości jest. Jest to bardzo miękka okładzina która niezależnie od rodzaju rotacji przeciwnika będzie dawała możliwość na wyprowadzenie zagrania ofensywnego.

Do gry ta okładziną potrzeba dobrej techniki i zwinności. Kondycja greckiego wojownika Sparty lub rzymskiego gladiatora jest jak najbardziej wskazana.

Broń Trójząb potrzebowała wsparcia sieci aby zadawać największe obrażenia. Okładzina Trident także w połączeniu z okładzinami czopowanymi lub antytopspinowymi będzie dawać możliwość na wykonanie ataku kończącego.

Idealnie się składa, że recenzja nagrywana jest w Gdańsku na najfajniejszej Sali do tenisa stołowego w Polsce.

Półwolej

Okładzina ta daje bardzo duża czucia. Ze względu na bardzo miękki podkład przy uderzeniu możemy użyć dużo więcej siły niż w przypadku okładzin typu HARD. Uderzając mocno zachowujemy przy tym dużo kontroli i możliwości niwelacji kierunku piłki. Ta okładzina nie jest zbytnio wrażliwa na rotacje przeciwnika i nawet wykonując to zagranie na topspin przeciwnika możemy zdobywać punkty.

Backhand czy forehand

Zdecydowanie lepiej okładzina zachowuje się na forehandzie. Mamy możliwość wygenerować dużo szybsze i mocniejsze uderzenia. Przy backahndzie w którym nie da się włożyć w uderzenie tyle mocy ciężko zaskoczyć przeciwnika.

Topspin forehand

Okładzina ta nadaje sporo rotacji i daje nieprzyjemny tor lotu piłki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ruch trzeba wykonać zdecydowanie bardziej pionowo. Miękki podkład przytrzymuje piłkę długo na rakiecie i ruch musi być kierowany bardziej płynnie. Przy tym okładzina ta nie jest wrażliwa na rotację przeciwnika. Trzeba uważać, aby nie skracać ruchu i go nie zrywać bo wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że wyrzucimy piłkę za stół.

Miękkość oraz brak wrażliwości na rotacje przeciwnika sprawia, że można tej okładziny używać do początkowego szkolenia. Świetnie się sprawdzi dla każdego adepta tenisa stołowego który chce rozpocząć zabawę z tenisem stołowym.

W połączeniu z szybszymi deskami i dynamicznym ruchem pozwala na niekonwencjonalne ataki i może sprawić sporo problemów. Szczególnie mniej wyszkoleni zawodnicy technicznie, ale z aspiracjami na wyniki powinni wziąć pod uwagę tą okładzinę.

Topspin backhand

Tak jak w przypadku półwoleja backhand topspin będzie mniej skuteczny. Jednocześnie będzie to bardzo pewna okładzina która będzie dawać duża rotację na stół. Nie będziemy zabijać piłki z tej okładki, ale będziemy mieć możliwość zawsze odegrania przeciwnikowi niezależnie co nie zagra. Nie wygrywa ten który mocniej zagra tylko ten który przebije piłkę na drugą stronę.

Elementy kombinacyjne

Przy odpowiedniej dynamice i ułożeniu na stole każdy ma możliwość zagrać atak kończący z tej okładziny. W zależności od ustawienia przy stole trzeba wybrać miejsce w którym nie ma przeciwnika. Można zagrać bardzo mocno i pewnie z duża kontrolą. Nie jest to demon szybkość i rotacji ale nie każdy tego potrzebuje. Powiem więcej nie każdy powinien szukać najlepszych parametrów okładzin bo zwyczajnie sobie z tym nie poradzi. Każdy musi przejść pewna drogę aby mieć możliwość grać coraz lepszym sprzętem w zależności od tego na jakim poziomie się jest.

Zagranie ofensywne z drugiej i pierwszej strefy można zagrać z dużą rotacją. W zależności od tego jaki ruch topspinowy wykonamy mamy możliwość zaskoczenia przeciwnika. W pierwszej strefie lepiej grać bardziej półwolej a w drugiej strefie dokładać więcej bocznej rotacji. Piłka potrafi dosłownie uciec pod rakietą przy takim zagraniu. Zawodnik dostaje mniej bodźców do ręki niż w przypadku okładzin w przypadku okładzin tensorowych. Jednak w tej cenie ciężko znaleźć coś lepszego.

 

Darek Wycichowski

Pasjonat tenisa stołowego z kursami:
- instruktor tenisa stołowego
- manager imprez sportowych
Prezes, trener, zawodnik czwartoligowego zespołu TTS Skarszewy.
Youtuber: scenarzysta, montażysta filmowy, operator kamery i grafik.
Popularyzator tenisa stołowego w Polsce.

View all posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *